PRELEKCJA NT. PROFILAKTYKI RAKA PIERSI

Dnia 14.11.br. uczniowie klas: 3 Żh, 3 SH (grupa handlowa) oraz kilka osób z kl. 3 KW, uczestniczyli w pogadance na temat profilaktyki raka piersi. Prelegentką była przedstawicielka Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Człuchowie. Każda okazja do poruszenia tematyki profilaktyki chorób nowotworowych, w tym raka piersi, jest kolejną cegiełką w budowaniu świadomości dbania o własne zdrowie. Warto podkreślić, że miniony miesiąc październik, to szczególny czas, w którym poruszana jest od lat sprawa chorób nowotworowych piersi, badań profilaktycznych oraz leczenia tej choroby. Podczas prelekcji, poza dużą dozą wiadomości o chorobie i sposobach diagnozowania w jak najwcześniejszej fazie, była możliwość sprawdzenia przez uczniów – na sztucznych modelach anatomicznych piersi – sposobu przeprowadzania samobadania. Należy podkreślić, że problem chorób nowotworowych piersi dotyka także mężczyzn.

Ponadto, korzystając z okazji, że tego dnia – 14 listopada – przypada ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z CUKRZYCĄ (w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga), poruszony też został temat cukrzycy i mechanizmów powstawania choroby.

Szkolnym organizatorem pogadanki była Agnieszka Buława – pedagog szkolna.