Niezapomniana wycieczka do Poznania

W dniach 24-25 br. maja uczniowie klas 1- 4 Technikum Zespołu Szkół Technicznych w Człuchowie pod opieką nauczycielek: Pani Magdaleny Król, Pani Edyty Woźniak, Pani Katarzyny Chrząstowskiej oraz Pani Marii Słomion uczestniczyli w wycieczce, pod hasłem: „Poznań – Szlakiem Piastowskim” w ramach projektu „Poznaj Polskę”. Pierwszym odwiedzonym miejscem był zabytkowy pałac w Rogalinie. Swą sławę zawdzięcza urokliwemu położeniu, bogatej historii, ciekawej architekturze i wspaniałym zbiorom artystycznym. Wyposażenie stanowią obiekty ze zbiorów Fundacji im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu, depozytów rodziny Raczyńskich oraz zasobów własnych Muzeum Narodowego w Poznaniu. Oczywistym było zobaczenie Lecha, Czecha i Rusa, czyli 3 dębów rogalińskich stanowiących pomniki przyrody Rogalińskiego Parku Krajobrazowego. Kolejnym miejscem, do którego udała się grupa była Bazylika Archikatedralna św. Apostołów Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim. Jest to jeden z najstarszych polskich kościołów i najstarsza polska katedra (od 968r.). Olbrzymie wrażenie zrobiła Złota Kaplica. Uwagę przyciągały też Lapidarium i krypty biskupie, czyli groby pierwszych historycznych władców naszego kraju – Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego, a także relikty średniowiecznych zabudowań pierwszych Piastów. Następnie grupa spacerem przez Chwaliszewo doszła do Starego Rynku, gdzie przywitana została w Rogalowym Muzeum Poznania. Warsztaty wypieków rogali świętomarcińskich są żywą wizytówką miasta – prowadzone z zachowaniem gwary wielkopolskiej. Było wesoło i edukacyjnie. 😉 Z tego miejsca był doskonały widok na trykające o godz. 15:00 koziołki poznańskie. Po warsztatach był czas na spacer po Starówce. Pani przewodnik opowiadała o historii miasta Poznania -obszarze, który został uznany za Pomnik Historii. Młodzież wraz z opiekunami zwiedziła Stary Rynek z Ratuszem oraz Kolegiatę Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny w Poznaniu, pomniki koziołków w pobliżu Placu Kolegiackiego, domki budnicze, fontanny Prozepiny, Apolla, Neptuna i Marsa. Następnie wszyscy udali się spacerem ulicami: Wrocławską, Stary Rynek, Paderewskiego w kierunku Placu Wolności Tutaj uczniowie dowiedzieli się o Bibliotece Raczyńskich, Muzeum Narodowym i innych historycznych obiektach. W drugi dzień wycieczki grupa udała się do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach, gdzie zobaczyła przedmioty związane z życiem i działalnością mieszkańców wsi z Wielkopolski. Skansen to nie tylko chaty z różnych wieków, to bez wątpienia, dzięki swej autentyczności, miejsce z tzw. duszą. Po zrealizowaniu wszystkich zaplanowanych punktów wycieczki było trochę czasu wolnego – chwila dla siebie. Przy pięknej pogodzie nie było z tym najmniejszego problemu. Można było pójść do Galerii Handlowej Posnania, bądź odpocząć i zrelaksować się nad poznańską Maltą. Chętni postanowili również zjechać kolejką górską Adrenaline. Uśmiechów radości nie było końca. 😃😊😇